West Oso Athletes Honored at Ceremony

West+Oso+Athletes+Honored+at+Ceremony

Abigail Gonzalez, Writer

West Oso High School Hosted 2020-2021s Athletic Banquet. Here are the award winners: 

Lady Bear Cross Country

Molly Zepeda – Co-Most Valuable Runner Award

Leeandrea Canas – Co-Most Valuable Runner Award

Alyssa Rios – Most Improved Award

Aracely Salinas – Newcomer of the Year Award

Ta’Leigha Johnson – Hardest Worker Award

Ginger Figueroa – Most Determined Award

Akima Flores – Most Promising Runner Award

Lady Bear Freshman Volleyball

Aracely Salinas – Best All Around Player Award

Desarae Rdela – Top Achiever Award

Genesis Hernandez – Best Defensive Player Award

Katelyn Martinez – Most Determined Player Award

Bryndalin Mota – Dedicated Player Award

Lilliana Cantu – All-In Teammate Award

Ashley Olachia – Best Offensive Player Award

Sariah Benavides – Most Improved Player Award

Jasmine Saucedo – “Got Your Back” Player Award

Felicity Tanguma – Team Defensive Specialist Award

Victoria Garcia – Most Versatile Player Award

 

Lady Bear JV Volleyball

 

Jennifer Espinoza – Most Valuable Player (MVP) Award

Francine Rodriguez – All-In Award

Ginger Figueroa – Most Determined Award

Niya James & Megan Perez – Most Improved Award

Claudia Lujano – Most Dedicated Award

Mia Benavidez – Most Dedicated Award

Asaneth Solis – Love of the Game Award

Molly Zepeda – Hustle & Heart Award

Akima Flores – Offensive Player of the Year Award

Daisy Mendiola – Defensive Player of the Year Award

Marissa Pineda – Best Swinger Award

Kimyia Clark – Most Promising Hitter Award

Lady Bear Varsity Volleyball

Jazmine Mendoza – All Around Player Award

Kennedi Silmon – Offensive Player of the Year Award

Vernisha Dixon – Most Determined Award

Lori Silguero – Most Versatile Player Award

LeeAndrea Canas – Defensive Player of the Year

Rebecca Brown – Intensity Changer Award

Cassandra Ruiz – Best Blocker Award

Visanne Galvan – Miss Spark Award

Angelica Vela – Power Swinger Award

Jayda Frimbes – Power Server Award

Kheira Johnson – Most Improved Award

Lyric Carpenter – New Comer of the Year Award

Aleajah Reed – Most Aggressive Hitter Award

Lady Bear Powerlifting

Esmi Dorantes – Co-MVP Award

Tevya Tipton – Co-MVP Award

Mika Sanchez – Most Improved Award

Alyssa Rios – Iron Heart Award

Destiny Barrera – Newcomer of the Year Award

Lilliana Cantu – Co-Hard Hat Award

Claudia Lujano – Co-Hard Hat Award 

Niya James – Most Improved Award

Lady Bear Tennis

Aracely Salinas – Team MVP Award

Jazareth Borunda & Isabella Carrion – Terrific Teamwork Award

Ginger Figueroa – Most Dedicated Award

Alaejah Reed – High Energy Slam Award

Janyssa Johnson – Keeping it Positive Award

Lady Bear Varsity Basketball

Khiera Johnson – MVP Award

Alaejah Reed – Offensive Player of the Year Award

LeeAnndrea Canas-Hernandez – Hustle and Heart Award

Lyric Carpenter – Freshman of the Year Award

Visanne Galvan – Best Free-Throw Shooter

Jennifer Espinoza – Co-Most Improved Player Award

Desarae Rodela – All Heart Award 

Te’Nasha Luckey – Big-Man Award

Jewel Lazo – All-In Award

Janyssa Johnson – Sixth Woman of the Year Award

Rebecca Brown – Comeback Player of the Year Award

Alaejah Reed – Love of the Game Award

Aracely Salinas – The Glove Award

Tala Carranza – Co-Most Improved Player Award

Mika Sanchez – Most Determined Award

Jayda King & Abby Gonzalez – Best Managers of the Year Award

Lady Bear Golf

Ashley Olachia – Continuous Improvement Award

Lady Bear Softball Awards

Daisy Mendiola –  Hustle Award

Marissa Pineda – Most Versatile Award

Alyssa Montelongo – Best Comeback Award

Angelica Vela – Clutch Hitter Award

Asaneth Solis – Most Willing Award

Kimiya Clark – Heart & Soul Award

Mia Benavides – Most Improved Award

Alysa Garza – Team Player Award

Megan Perez – Best Team Player Award

Tala Carranza – Best Team Supporter

Ariah Ymbert – Best Team Supporter

Hailey Calamaco – Defensive Player of the Year Award

Francine Rodriguez – Offensive Player of the Year Award

Lyric Carpenter – Stolen Base Award

Esmi Dorantes – Most Grit Award

Brianna Castillo – Team Player Award

Jennifer Espinosa – Most Dedicated Award

Davae Martinez – Leadership Award

Lady Bear Track & Field

Kennedi Silmon – Most Valuable Runner Award & Regional Qualifier

Vernisha Dixon – Top Teammate Survivor Award & Regional Qualifier 

Ta’Leigha Johnson – Heart of the Team Award

Kelia Stewart – Most Improved Varsity Thrower Award

Jayda Fimbres – Most Valuable Field Event Athlete Award & Regional Qualifier

Lori Silguero – Top Lead Award & Regional Qualifier

LeeAnndrea Canas – Top “Game Changer” Award &  Regional Qualifier

Alaejah Reed – Top High Pointer Award & Regional Qualifier

Niya James – Most Dependable Teammate Award & Regional Qualifier

Molly Zepeda – Most Improved Distance Runner Award

Akima Flores – Varsity Distance Runner Award

Jennifer Espinoza – Top “Go Getter” Award

Desarae Rodela – Newcomer of the Year Award & Regional Qualifier

Janyssa Johnson – Most Valuable JV Thrower Award

Ginger Figueroa – JV “Go the Distance” Award

Megan Moya – JV Distance Runner Award

Precious Carter – Most Valuable JV Sprinter Award

Ta’nezha Luckey – JV Most Improved Thrower Award

Aracely Salinas – Best Manager Award

Special Olympics

Alyssa Gonzalez – Most Valuable Player Award

Cheerleaders

Liliana Mendiola

Arianna Mireles

Sarah Castillo

Jazmine Mendoza

Vanessa Gutierrez

Lori Silguero

Megan Perez

LeeAnndrea Canas

Ariah Ymbert

Molly Zepeda

Megan Moya

Natalia Salazar

Alaejah Reed

Michael James

Asaneth Solis

Daisy Mendiola

Bear Football

Jalen James – Team MVP

Ryshad Carrington – Offensive MVP

Patrick Garcia – Defensive MVP

Arturo Hernandez – Special Teams MVP 

Jason Hernandez – Most Improved

Jayden Garcia – Newcomer of the Year

Anthony Pena – Fighting Heart Award

Elijah Huff – JV MVP Award

Amaru Campbell – JV Offensive MVP Award

Myron Dixon – JV Defensive MVP Award

Jonathan Lucio – JV Most Improved Award

Boys Cross Country

AJ Lopez – MVP, Regionals Qualifier, Hardest Worker

Andrew Barrera – Co-MVP & Newcomer of the year

Makaira Yanez – All-In Award

Boys Powerlifting

Josh Treviño – MVP

Xavier Martinez – Most Improved

Patrick “PJ” Garcia – Iron Heart Award

Dylon Sequera – Newcomer of the Year

Nathan Reyes & Isaac Reyes – Co-Hard Hat Award

2021 Regional Qualifiers : Josh Treviño and Dylon Sequera

Boys Tennis

D’Schon Simmons – Team MVP 

Luis Garcia – In It To Win It

Seddiq Sharif & Jeremiah Curiel – Best TeamWork

Aaron De Leon – Most Improved:

Jesse Salinas – Newcomer of the Year

Andrew Barrera – Comeback Player:

Jordan Cox & Elyjah Smith – Up and Coming Players

Josh Conde-Sr. – Most Dedicated

Runnin Bears Freshman Basketball

Alex Soto – Floor General

Jonathan Lucio – Most Improved

Jordan Jackson-Coleman – Co Defensive MVP

Andrew Barrera – Courage Award

Aaron Deleon – Teammate of the Year Award

Jordan Cox – Hard Hat Award

Devin Martinez – Offensive MVP

Amaru Campbell – Sixth Man of the Year Award

Runnin’ Bears  JV Basketball

Kyran Sanders – Floor General Award

Dschon Simmons – Defensive MVP Award

Nicholas Soto – Offensive MVP Award

Louis Garcia – Trifecta Award 

Eddie Garza – Hustle Award

Myron Dixon – 6th Man Award

Jeremiah Garcia – Most Improved Award

Runnin’ Bears Basketball

Seddiq Sharif – Offensive MVP Award

AJ Lopez – Co-Defensive MVP Award

Rayshawn Nickles – Co-Defensive MVP Award

Zephaniah Rankin – Floor General Award

Josh Williams – Most Improved Award

Jalen James – Hard Hat Award

Carlos Terrazas – Trifecta Award

Brandon Simmons – Sixth Man of the Year Award

Gerrell Portlock – Most Improved Award

Boys Golf

Jose Lopez – Most Improved 

Jordan Cox – Best Short Game 

Jesus Salinas – Best All Around Player 

Jesus Anzures – Beeville Tournament Champion 

Elyjah Smith – Lowest Round of the Year (81) 

Andrew Barrera – Most Consistent

Jeremiah Curiel – Best Shot of the Year 

Aaron De Leon – Best Putter

Boys Baseball

Jeremiah Curiel  – Best Pitcher Award

Jereck Curiel – Made the Most Contact Award

Nick Curiel – Best DH Award

Andrew Barrera – Rookie of the Year Award

Alejandro “AJ” Pedraza – Most Hustle Award

Zephaniah Rankin – Team Captain Award

Anthony Pena – Best OutFielder Award

Jayden Garcia – MVP Award

Jacob Galvan – Best Catcher Award

Devin Martinez – Most Improved Award

Devin Whitehead  – Most Positive Attitude 

Jonathan Lucio – Best All Around Athlete Award

Jordan Cox – Best 2nd Baseman Award

Beto Sanchez – Best In-Fielder Award

Elyjah Smith – Utility Player of The Year Award

Boys Track & Field

Jalen James – MVP Award

Jose Lopez – Heart of the Team

Anthony Pena, Jeremiah Griffin, & Foraveon Luckey – Most Improved Award

 Amaru Campbell & Dyan Perez – Extra Mile Award

 Thomas Mozell – Mr. Dollar Day Award

 Joshua Williams & Robert Romero – Freshman of the Year Award

Elijah Huff – Top Performer Award

Terrell Mozell & Jayden Garcia – Best Technique Award

 Patrick Garcia – Most Dedicated Award

Joshua Trevino, Isaac Reyes & Daniel Esquivel – Hard-worker Award

Mr. 100 Award:  Elijah Huff 

Mr. 200 Award: Jalen James

Mr. 400 Award: Terrell Mozell 

Mr. 800 Award: Thomas Mozell and Jose “AJ” Lopez

Mr. 1600 Award: Makira Yanez

Mr. 3200 Award: Isaiah Muak 

Mr. Shot Put Award: Nathan Reyes 

Mr. Discus Award: Myron Dixon and Nathan Reyes 

Mr. Long Jump Award: Jose “AJ” Lopez 

Mr. Triple Jump Award: Joshua Williams 

Mr. Hurdle Award: Patrick Garcia 

Mr. High Jump Award: Rayshawn Nickles and Amaru Campbell